Pāriet uz galveno saturu
  • LAT
  • ENG
Healthy Farm Solutions
  • Sākums
  • Par mums
  • Veikals
  • Piedāvājam
  • Konsultācijas
  • Ķekaru maiņas serviss
  • Afimilk
  • milkrite | InterPuls
  • Aktualitātes
  • Kontakti

Piena kvalitāte un govs komforts

21. mar. 2025, Nav komentāru

Šobrīd visā pasaulē aizvien lielāka uzmanība tiek pievērsta piena kvalitātes un govju komforta uzlabošanai. Veterinārārsts Dr. Endijs Džonsons, slavens kā "tesmeņu dakteris", ir bijis šīs misijas priekšgalā. Viņa pieredze balstīta profesionālajā darbībā gan mazās saimniecībās ar 20 govīm, gan lielās piensaimniecībām ar 22 000 govīm. Dr. Džonsona atziņas ir ievērības cienīgas, un tās izmanto 30 valstīs un 47 štatos ASV.

milking.jpg

Piena lopkopības pasaulē, piena kvalitātes un govju komforta uzlabošana ir ārkārtīgi svarīga.

Visas savas karjeras laikā Dr. Endijs Džonsons ir saņēmis īpašo "100 Award" atzinību, kas tiek piešķirta saimniecībām, kas ražo 45 kg no govs vidēji un saglabā somatisko šūnu skaitu zem 100 000. Zīmīgi, ka pēdējo 15 gadu laikā vairāk nekā 40 saimniecības ir sasniegušas šādu rezultātu, un 75% fermu to sasniedza tikai pēdējo piecu gadu laikā. Pēc Dr. Džonsona domām, saimniecībās piena somatisko šūnu skaits atspoguļo tās pārvaldības praksi, ietverot tādus faktorus kā mītne, slaukšanas rutīna un aprīkojuma stāvoklis.

Prioritāte - govju komforts un higiēna

Galvenais, ko uzsver Dr. J Džonsons, ir vides tīrības kritiskā loma infekciju profilaksē.

"Govīm, kas uzturas netīrā vidē ir lielāks jaunu infekciju risks. Uzturiet govis tīras, sausā vidē un komfortablos apstākļos 24 stundas diennaktī," viņš iesaka. Tas bija viņa centrālais vēstījums 2025. gada Nacionālās mastīta padomes ikgadējā sanāksmē Šarlotē, NC (ASV)

Dr. Džonsons uzsvēra, cik svarīga ir konsekventa slaukšanas rutīna un slaukšanas operatoru apmācība.

"Ar vienas reizes apmācību ir par maz" viņš uzskata. "Nepārtraukta apmācība ir obligāta." Šī pastāvīgā izglītošanās ir būtiska, ja vēlamies saglabāt vai uzlabot piena kvalitāti.

Slaukšanas rutīnas optimizēšana

Koncentrējoties uz slaukšanas norisi, Dr Džonsons ieskicē ideālu slaukšanas rutīnu:

1. Sausa pupu noslaucīšana un pre-dips: sāciet ar pupu tīrīšanu un tesmeņa sagatavošanu.

2. Noslauciet pirmās strūklas un noslaukiet pupus ar sausu salveti: pirmo strūklu noslaukšana veicina piena atdevi, jūs varat izvērtēt pienu un ieraudzīt izmaiņas pienā. Pēc tam rūpīgi noslaukiet pupus ar sausu salveti.

3. Uzlieciet slaukšanas aparātu un izlīdziniet to: tas palīdz nodrošinātu visaugstāko slaukšanas efektivitāti.

Lai sasniegtu ātrāko slaukšanu ar vislielāko plūsmas ātrumu un optimālu piena kvalitāti, ir jāievēro šie punkti. Pareiza tesmeņa sagatavošana palielina piena plūsmas ātrumu un samazina mastīta risku, savukārt pirmo strūklu noslaukšana (un apskate) palīdz nodrošināt vislabāko piena atdevi un agrīni konstatēt izmaiņas pienā.

"Ikviens gūs labumu no pirmo strūklu noslaukšanas un apskates. Tas vienkārši prasa attieksmes maiņu," atzīmē Dr. Džonsons, norādot, ka veiksmīgākie ganāmpulki šo praksi īsteno cītīgi.

Viņš arī iesaka, ka optimālajam laikam starp pirmo strūklu noslaukšanu un aparāta uzlikšanu jābūt vismaz 90 sekundēm. Turklāt ir ļoti svarīgi uzturēt govju kājas un nagus tīrus. Arī nagu zolēm jābūt tīrām. Tas ir svarīgi.

"Šīs mazās lietas patiešām ir svarīgas," viņš atzīmē, uzsverot, ka uzmanība jāpievērš katrai detaļai. Tas vainagosies ar uzlabotu piena kvalitāti.

Pareizu iestatījumu nozīme

Vēl viens kritisks faktors slaukšanas efektivitātē ir pareiza iekārtu darbība, jo īpaši vakuuma līmenis.

"Zems vakuuma līmenis ir slaucamo govju fermas problēma numur viens," norāda Dr. Džonsons. Vakuuma līmeņa un pulsāciju saderības nodrošināšana ir būtiska, lai panāktu ātru un kvalitatīvu izslaukšanu. " Ir fermas, kuras slauc 45 kg mazāk nekā trīsarpus minūtēs".

Šo ieteikumu izmantošana var būtiski uzlabot gan iegūtā piena daudzumu, gan kvalitāti.

Autors: Karen Bohnert. Indsights fro The Udder Doctor. Dairy Herd Management. Februāris 10, 2025

Maksimāla efektivitāte: savlaicīga pupu gumiju nomaiņa - 1. daļa

15. mar. 2025, Nav komentāru

Kāpēc regulāri jāmaina pupu gumijas? Vai tā iespējams uzlabot dzīvnieku veselību un slaukšanas ātrumu?

Kā jūs justos, ja jūsu ģimene brauktu automašīnā, kurai nolietojušās riepas?

Ļoti iespējams, jūs būtu noraizējies, jo tas palielina negadījuma iespējamību, vienlaikus samazinot transportlīdzekļa veiktspēju.

Tādai pašai sajūtai vajadzētu būt, kad slaucot govis izmantojat pārāk nolietotas pupu gumijas, un šajā rakstā uzzināsim, kāpēc!

Kā pupu gumijas ietekmē pupu un tesmeņa veselību?

Pupu gumijas ir slaukšanas sistēmas daļa, kas nonāk tiešā saskarē ar govs pupu audiem, kas ir ļoti jutīga zona. Tas nozīmē, ka pupu gumijām ir liela ietekme uz dzīvnieku veselību.

Lai uzlabotu slaukšanas efektivitāti, prioritāte ir ne vien govju labturība, bet noteikti jānodrošina, ka slaukšanas aparāta pupu gumijas atbilst tesmeņa formai un izmēram, un tās regulāri jānomaina saskaņā ar speciālistu ieteikumiem. Citi būtiski elementi, kas saistīti ar pupu gumijas ietekmi uz pupu veselību, ir vakuuma līmenis pupa galā un pupu gumijas spiediens uz pupu masāžas fāzes laikā.

Turpmākajās rindiņās mēs noskaidrosim, kāpēc tesmeņu veselība un pareiza slaukšanas rutīna ir cieši saistītas.

Cik bieži jāmaina pupu gumijas?

Tas ir atkarīgs no pupu gumiju lietojuma un materiāla. Mūsu slaukšanas eksperti iesaka pupu gumiju nomaiņu ik pēc 2500 slaukšanas reizēm vai ik pēc 6 mēnešiem, pie nosacījuma, ka tiek ievērots tas, kas notiek pirmais.

Tomēr ir ļoti svarīgi regulāri pārbaudīt pupu gumijas, lai pamanītu, ja tās ir kļuvušas raupjas vai ir saplaisājušas.

Pupu gumiju nomaiņas intervāla noteikšanas aprēķins

(2500 x slaukšanas vietu skaits) : (govju skaits x slaukšanas reizes dienā)

Piemēram, 200 govju ganāmpulkā, slaucot divas reizes dienā 16 slaukšanas vietās, pupu gumiju nomaiņa nepieciešama ik pēc 100 dienām.

Bet, ja jūs nenomaināt pupu gumijas īstajā laikā?

Labas kvalitātes pupu gumija precīzi pieguļ slaukšanas stobriņam un pilnībā piekļaujas pupa pamatnei.

Dabiskais kaučuka nodilums un tīrīšanas līdzekļu vai dezinfekcijas līdzekļu iedarbība samazina pupu gumiju veiktspēju tādā mērā, ka tās vairs neatveras un neaizveras pilnībā, kļūst raupjas un bojā pupa galu, tāpēc palielina somatisko šūnu skaitu un mastīta risku.

Kā uzsvēra mūsu slaukšanas eksperts Maciej Dyrka:

"Slaukšanu pēc slaukšanas, pienā esošais kalcijs un sāļi vakuuma ietekmē iekļūst pupu gumijās, padarot tās biezākas un mazāk elastīgas.

Atveroties virs pupa gala, pupu gumija kairina audus, izraisot hiperkeratozi un veicina baktēriju izplatīšanu. Šādi bojāti pupu gali kļūst jutīgāki pret baktēriju kolonizāciju, palielinot mastīta risku.

Inficēšanās slaukšanas laikā ir ļoti iespējama. Lai to novērstu svarīgi veikt precīzu pupu galu dezinfekciju pirms un pēc slaukšanas.

Tomēr, neapmierinoša pupu veselība nav vienīgās negatīvās sekas, kas saistītas ar neatbilstošu pupu gumiju izvēli un/vai pārāk retu to nomaiņu. Vairāk informācijas sniegsim mūsu nākamajos rakstos.

Turklāt būs arī daži labi ieteikumi, kā padarīt ķekaru nomaiņu ātrāku, vieglāku un efektīvāku. Nepalaidiet šo informāciju garām!

Mastīta kontroles plāns. 1. daļa: noderīgi padomi slimības profilaksei

14. mar. 2025, Nav komentāru

Šajā rakstu sērijā vēlamies sniegt jums noderīgu informāciju par galvenajiem mastīta ierosinātājiem, un ieteikt efektīvākos paņēmienus saslimšanas mazināšanā.

Valda uzskats, ka mastīts ir visdārgākā slaucamo govju slimība, kuras ekonomisko ietekmi nedrīkst novērtēt par zemu. Un tā ir patiesība, jo tesmeņa infekcija samazina piena ražošanu, vienlaikus palielinot ārstēšanas izmaksas un darbalaika patēriņu. Lai mazinātu mastīta ietekmi un fermas ekonomiku, saimniekiem jābūt ļoti akurātiem plānojot tesmeņa veselības kontroles un uzraudzības pasākumus.

Šajā rakstā pievērsīsimies ne vien mastīta ierosinātājiem un saslimšanu veicinošajiem apstākļiem, bet arī noskaidrosim slaukšanas aparātu pupu gumiju lomu slimības etioloģijā un mastīta profilaksē, atsaucoties uz mūsu kompānijas komerciālā viceprezidenta Luiz Cutolo (ASV) un Teritoriālās pārdošanas vadītāja Ghislain Coppejans zināšanām.

Dažādi ierosinātāji, atšķirīgs mastīts

Biezāk sastopamās mastīta pazīmes ir piena krāsas un konsistences izmaiņas, kā arī baltas krāsas pārslu (asiņu baltie asinsķermenīši) klātbūtne tajā, kā arī patoloģiskas izmaiņas tesmeņa audos, piemēram, pietūkuši pupi vai tesmenis.

Zinot infekcijas avotu, ir svarīgi izvēlēties vispiemērotāko veidu, kā ārstēt mastītu.

Atkarībā no patogēno baktēriju veida, kas ierosinājušas mastītu, izšķir:

          1.   Infekciozais (kontagiozais, lipīgais) mastīts, kura gadījumā patogēni, kas atrodas uz pupu ādas vai tesmeņu iekšpusē, slaukšanas laikā ar slaucēja rokām, netīriem cimdiem, tesmeņa lupatām vai mušām, no inficētajiem ceturkšņiem pāriet uz neskartajiem ceturkšņiem.  Šis mastīta veids visbiežāk ir subklīniskā formā, kas nozīmē, ka praktiski nav redzamu saslimšanas simptomu, bet par infekcijas klātbūtni liecina augsts somatisko šūnu skaits (SŠS).

     2.  Vides mastīts, kura gadījumā, dzīvnieka tesmenim saskaroties ar piesārņotu virsmu, baktērijas piesaistās pupu vai tesmeņa ādai, un iekļūst pupa kanālā slaukšanas starplaikā vai tās laikā. Šajā gadījumā mastīts parasti ir klīnisks, un simptomi ir skaidri redzami - gan kā izmaiņas govs vispārējā veselības stāvoklī, gan lokāli tesmenī un pienā.

Mastīta kontroles pamatprincipi

Galvenie mastīta riska faktori ir: kļūdas slaukšanas procedūrās, neapmierinoša mītnes higiēna vai slikta imūnsistēma.

Tāpēc, mēģinot izvairīties no govju slimošanas ar mastītu, ir svarīgi atcerēties, ka to var paveikt mazinot patogēnu (slimības ierosinātāju) nokļūšanu uz tesmeņa un pupu ādas, un paaugstinot organisma rezistenci pret infekcijām. Kā sasniegt šos mērķus?

Tesmeņa āda darbojas kā pirmā aizsardzība pret baktēriju uzbrukumu, tāpēc tesmeņa un pupu integritāte (veselība) jānosaka par prioritāti un jānodrošina atbilstoša higiēna slaukšanas laikā un pēc tās, jārūpējas par slaukšanas iekārtas pareizu darbību un korektu slaukšanas laiku, jāizvairās no govju pārslaukšanas un jākontrolē tesmeņu veselība, izvērtējot pupu galu stāvokli.

teat2.jpg

Lai novērstu tesmeņa infekcijas uzliesmojumu un izplatīšanos ganāmpulkā, svarīgi, lai saimniecībā būtu izstrādāts tesmeņa veselības kontroles plāns. Gan Luiz, gan Ghislain piekrita tam, ka, lai izvairītos no tesmeņu veselības pasliktināšanās jārūpējas par govju ātru izslaukšanu, izvairoties no pupu ādas un galu bojāšanas, jāpievērš uzmanība slaukšanas rutīnai, kā arī jānodrošina atbilstoši slaukšanas sistēmas iestatījumi, vakuuma līmeņi un pulsācijas fāzes.

Tā kā īstenojamās darbības ir vērstas uz trīs galvenajiem mērķiem - vienkāršu, tīru un sausu vidi, perfektu slaukšanas rutīnu un optimāliem slaukšanas iekārtas parametriem, šo plānu var uzskatīt par "TESMEŅA VESELĪBAS TRĪSSTŪRI".

Lai gan vakcinācija ir viens no paņēmieniem, kā mazināt saslimšanu ar mastītu, imūnsistēmas veselība ir noteikti uzskatāma par vēl vienu prioritāti, kam pievēršama uzmanība.

Paturot to prātā, šeit minēsim divus galvenos aspektus, kas jāņem vērā un sniegsim dažus praktiskus padomus:

     1.   Nodrošiniet pietiekamu vitamīnu un minerālvielu un uzņemšanu imūnsistēmas pareizai darbībai, piem., patogēnu atpazīšanai un antivielu atbildes reakcijai.

Būtiskākie vitamīni pareizai imūnsistēmas darbībai ir A, D un E. Ir pierādīts, ka selēns ļoti labvēlīgi ietekmē govju imūno aizsardzību - jo augstāks Se līmenis asinīs, jo zemāks SŠS (1. attēls).

Cinks ir vēl viens elements, ko nedrīkst novērtēt par zemu. Zn trūkums var izraisīt pupu ādas plaisāšanu, apdraudot tās izturību pret baktērijām. Turklāt, Zn līmenis asinīs dramatiski samazinās atnešanās periodā, padarot dzīvnieku ļoti uzņēmīgu pret infekcijām.

figure.jpg

Avots: DairyGlobal - Tackling mastitis the right way

      1.    Nodrošiniet iespējami mazāk stresa dzīvniekiem. Diskomforts un sāpes, ļoti karsts vai ļoti auksts laiks, slikti turēšanas apstākļi, vai nepareiza slaukšanas rutīna izraisa govīm stresu. Stresa laikā pieaug adrenalīna un kortizola līmenis asinīs. Šie hormoni nomāc imūnšūnu reakciju uz patogēniem, aizkavējot to ierašanos iekaisuma vietā. Tādējādi govis kļūst uzņēmīgākas pret infekcijām, piem., mastītu.

     2.  Cietstāves periodam ir liela nozīme tesmeņa veselības saglabāšanā. Šajā laikā dzīvnieki ir īpaši pakļauti tesmeņa infekcijai, tāpēc pareiza cietstāvošo govju apsaimniekošana ir gudra izvēle. Lai saprastu, vai nepieciešamas izmaiņas un uzlabojumi cietstāvošo govju turēšanā, arvien vairāk lauksaimnieku izvēlas  veikt piena paraugu pārbaudes (baktēriju kultivēšanu) uz vietas saimniecībā. Tas ļauj  piena ražotājiem 24 stundu laikā noskaidrot potenciālos mastīta ierosinātājus un kopā ar veterinārārsta konsultāciju pieņemt vispareizāko lēmumu.

Tā ir lieliska iespēja samazināt nevajadzīgu antibiotiku lietošanu līdz pat 50%. Antibiotiku lietošana varētu būt efektīvs paņēmiens g.k. grampozitīvu infekciju gadījumā.

Šajā rakstā, mēs identificējām efektīvākos paņēmienus mastīta novēršanai, kā arī akcentējām tesmeņa veselības saglabāšanas nozīmi, kas palīdz novērst baktēriju iekļūšanu pupu kanālā slaukšanas laikā vai saskaroties ar piesārņotu vidi.

Nākamajā rakstā mēs pievērsīsimies mastīta saistībai ar slaukšanas aparāta pupu gumijām, no kurām ļoti atkarīga tesmeņa veselība. Nepalaidiet garām!

Izmantotā literatūra:

  • Controle de mastite: Como as teteiras podem influenciar? Cutolo, 2021
  • Difese immunitarie della bovina – saperne di più 07/2011
  • Mastitis control in dairy production Sharif, Umert, Muhammad – Journal of Agriculture and Social Science, 2009
  • On-Farm Culture: The Smart Approach to Clinical Mastitis Treatment Yutzy – PennState Extension, 01/2023
  • Overview of the Cattle Immune System Cooke
  • Tackling mastitis the right way Warren – DairyGlobal, 06/2021
  • Using an On-Farm Culturing System to Identify Mastitis Causing Pathogens Sterrett, Bewley – University of Kentucky, Department of Animal & Food Sciences

Difese immunitarie della bovina – saperne di più (mastitalia.org)

(PDF) Mastitis control in dairy production (researchgate.net)

On-Farm Culture: The Smart Approach to Clinical Mastitis Treatment  

Beef Cattle Library - Reinaldo Cooke IMMUNE SYSTEMx (oregonstate.edu)

DairyGlobal - Tackling mastitis the right way

Using an On-Farm Culturing System to Identify Mastitis Causing Pathogens

5 ieteikumi, kas palīdzēs izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk

30. jan. 2025, Nav komentāru

Ja mērķis ir uzlabot slaukšanas efektivitāti, noteikti nepalaidiet garām šo rakstu!

Lai sasniegtu maksimālu slaukšanas efektivitāti, ir jāatrod līdzsvars starp lielā govju skaita raitu izslaukšanu, vienlaikus saglabājot dzīvnieku labsajūtu, pēc iespējas saglabājot piena kvalitāti.

Vēlamies iepazīstināt ar dažiem momentiem, kurus nedrīkst novērtēt par zemu. 

Tātad 5 būtiski jautājumi un piecas atbildes, kuras palīdzēs uzlūkot slaukšanas procesu detalizētāk, tādējādi dodot ierosmi slaukšanas efektivitātes uzlabošanai, kas palīdzēs ne vien uzlabot piena kvalitāti, bet izslaukt govis maksimāli īsā laikā.

Kāds ir pirmais solis ceļā uz slaucamo govju ganāmpulka veselības uzlabošanu?

Neatkarīgi no jūsu slaukšanas zāles tipa, ir svarīgi zināt govju pupu izmērus un slaukšanas iekārtas parametrus. Šie divi aspekti ļauj pareizi izvēlēties slaukšanas aparātu pupu gumijas.

Lai saprastu sistēmas parametrus, ir svarīgi izanalizēt pulsācijas ātrumu un ciklu attiecību, lai tos saskaņotu ar pupu gumijām. Izmantojot Vadia dinamisko testu (kā parādīts zemāk redzamajā attēlā) iespējams noskaidrot slaukšanas aparāta darbības parametrus.  

Kad ir zināma pupu morfoloģija un veikta pulsācijas analīze, ir pienācis laiks runāt par pupu gumiju nozīmi un iespējām. 

Pupu veselību ietekmē: Pupu gumiju forma: neatkarīgi no tā, vai tām ir cilindriska, trīsstūrveida vai kvadrātveida iekšējā forma, gumijām jāmazina stobriņu slīdēšana un pupu traumēšana.

Pupu gumijas materiāls: tam jāatbilst pārtikas nekaitīguma standartiem, nodrošinot, ka tiek saglabāta piena kvalitāte un pupu veselība.

Ventilējamās pupu gumijas: nodrošina, ka slaukšanas laikā piens neapskalo pupu, atstājot to sausu. Šāda dizaina pupu gumijas samazina infekcijas risku slaukšanas laikā un novērš somatisko šūnu skaita palielināšanos.

Pupu gumiju nomaiņa: gumijas, ko lieto ilgāk par 6 mēnešiem, vai 2,500 slaukšanas reizēm var negatīvi ietekmēt pupu stāvokli. Nolietotas pupu gumijas samazina saķeri ar pupu, kā rezultātā novēro stobriņu slīdēšanu un aparāta nokrišanu. Tas parasti noved pie pupu galu hiperkeratozes un mastīta.

Kā saglabāt teicamu piena kvalitāti un pupus sausus?

Piena kvalitātes saglabāšanas atslēga ir vakuuma stabilitāte. Tāpēc izšķiroša nozīme ir kolektoram, kas ļauj izvairīties no piena turbulences. Ja piens plūst vienmērīgi - tā kvalitāte netiek izmainīta.

Vai pietiek ar labas slaukšanas iekārtas izvēli, lai saglabātu govju veselibu, iegūtu augstas kvalitātes pienu un sasniegtu maksimālu efektivitāti?

Labākā aprīkojuma izvēle un slaukšanas sistēmas parametri varētu šķist galīgais risinājums, taču tas ir tikai pusceļš ceļā uz slaukšanas efektivitātes nodrošināšanu.

Bez iepriekš minētā, ir svarīgi izstrādāt atbilstošu slaukšanas kārtību (rutīnu), kas pareizi sagatavo govis slaukšanai un nodrošina pietiekamu stimulācijas laiku. Mērķis: sasniegt, ka  pirmajās divās minūtēs tiek izslaukti 50% piena, bez plūsmas bimodalitātes vai pārslaukšanas sākumā, kas var radīt stresu dzīvniekiem.

Lai izvairītos no tesmeņa infekcijām, līdztekus pārdomātai slaukšanas rutīnai jānodrošina kvalitatīva pēcslaukšanas dezinfekcija. Uz pupu ādas nedrīkst palikt piens un baktērijas.

Vai robotizētas slaukšanas izvēle ir pietiekama, lai saglabātu govju veselibu, iegūtu augstas kvalitātes pienu un sasniegtu maksimālu efektivitāti?

Automātiskā slaukšanas sistēma nenovērš riskus, kam tradicionālās slaukšanas laikā tiek pakļauti govju pupi. Atšķirību nav! Arī šajā gadījumā jāpievērš uzmanība pupu gumiju kvalitātei un formai, pulsācijas ātrumam un vakuuma stabilitātei.

Tātad, vai ir iespējams izslaukt govis ātrāk, saglabājot dzīvnieku veselību?

Jā, ir. Iepriekšējie punkti parāda, kas nepieciešams, lai paātrinātu izslaukšanu. Tas nozīmē, ka katrs solis un izvēle ir rūpīgi jāapsver un jāprecizē atbilstoši dzīvnieku vajadzībām un slaukšanas zāles iestatījumiem, un ja nepieciešams – jāizmanto arī konsultanta padoms. Tikai tā iespējams ātrāk izslaukt govis, zinot, ka pupu un tesmeņu veselība netiek apdraudēta, bet piena kvalitāte ir saglabāta.

Slaukšanas efektivitātes mērīšanai ir nozīme. Piena plūsmas mērītāju priekšrocības.

Slaukšanas procesa dati ir labs palīgs slaukšanas efektivitātes uzlabošanā. Tāpēc nedaudz par piena plūsmas mērītājiem.

Piena plūsmas mērītāji ir būtiska slaukšanas sistēmas sastāvdaļa, jo ļauj nepārtraukti mērīt gan piena daudzumu, gan plūsmu slaukšanas procesa laikā katram dzīvniekam.

Piena daudzuma un plūsmas nozīme

No vienas puses, zinot katras govs saražotā piena daudzumu, iespējams pielāgot atbilstošu barības devu un nodrošināt labu izslaukuma noturību, saglabājot dzīvnieka veselību un auglību. Turklāt, iepazīstoties ar slaukšanas atskaiti, ir ļoti viegli atklāt izmaiņas izslauktā piena daudzumā, salīdzinājumā ar šī dzīvnieka vidējo sniegumu, kas iespējams saistīts ar veselības traucējumus vai meklēšanos. No otras puses, ir arī svarīgi zināt, cik daudz laika nepieciešams, lai govs atdotu noteiktu daudzumu piena. Jo īsāks laiks, jo efektīvāks process.

Tomēr runa nav tikai par to. Vismodernākie piena skaitītāji mēra  izslauktā piena daudzumu, sniedzot pēc iespējas pilnīgāku pārskatu par slaukšanas norisi. Iemesli, kāpēc šī funkcija tik būtiska, ir vairāki:

▪ Tā norāda uz nepilnībām visā slaukšanas procesā un kļūdām slaukšanas sistēmas darbībā, kas rada pārmērīgu stresu dzīvniekam un noved pie pārslaukšanas, kas nopietni apdraud govs labklājību un procesa efektivitāti.

▪ Tā ļauj saimniekam konstatēt, ka govis pirms slaukšanas nav pareizi sagatavotas un oksitocīna izdalīšanās bijusi nepietiekama, kas novedis pie bimodālas piena plūsmas. Šādos gadījumos piena plūsmas kritumu reģistrē, tiklīdz izslaukts cisternālais piens. Ienākot slaukšanas zālē 70% piena atrodas alveolās un tikai 30% - tesmeņa cisternā.

Nekorekti slaukšanas iestatījumi un tesmeņa sagatavošanas laiks kavē piena atdošanas refleksa aktivizēšanu starp govs smadzenēm un tesmeni, novēršot alveolārā piena savlaicīgu ieplūšanu dziedzera cisternā. Bimodalitāte pagarina slaukšanas laiku, kā arī izraisa asiņu sastrēgumus un tūsku pupos, pakļaujot dzīvnieku mastīta riskam.

Piena konduktivitāte (vadītspēja) un temperatūra palīdz novērtēt govs veselības stāvokli.

Izvēloties piena plūsmas mērītāju jāņem vērā tā spēja izmērīt piena elektrisko vadītspēju un temperatūru. Piena vadītspējas izmaiņas norāda uz paaugstinātu infekcijas līmeni tesmenī. Jo augstāka ir sāļu koncentrācija šķidrumā, jo augstāka tā vadītspēja. Tāpēc, ja konduktivitāte vai dzīvnieka ķermeņa temperatūra pēkšņi un konsekventi atšķiras no govs parastajiem rādītājiem, šī novirze var liecināt par veselības problēmu.

Bet, ja tomēr nevēlaties izmantot piena plūsmas mērītājus?

▪ Ja jau piena plūsmas mērītājs ļauj agrīni atklāt dažādas novirzes, bez šīs iespējas dzīvnieku veselības uzraudzība būs ierobežota un neefektīvāka. Tas nozīmē, ka jebkuru problēmu pamanīsiet tikai tās vēlīnā stadijā, riskējot iedzīvoties hroniskā slimībā, ko ārstēt ir grūtāk un dārgāk. Tas būtiski ietekmē saimniecības rentabilitāti.

▪ Otrs svarīgs aspekts, ir iespēja atklāt augstražīgās govis. Nezinot savus ražīgākos dzīvniekus, iespējams, prioritāte tiek piešķirta “sliktākām govīm”, izšķērdējot iespēju optimizēt slaukšanas procesa efektivitāti un rentabilitāti.

▪ Turklāt bez pastāvīgas izslaukuma uzraudzības nav iespējams salāgot govs ēdināšanu ar tās izslaukumu, riskējot pārbarot mazražīgos un nepietiekami ēdināt augstražīgos dzīvniekus.

Sources: ▪ https://hoards.com/article-31008-its-all-in-the-flow.html

SVARĪGĀKIE REZULTĀTA INDIKATORI SLAUKŠANAS EFEKTIVITĀTES PAŠKONTROLEI

  • ·   Vidējais slaukšanas ilgums – mērķis (ja slauc 2x dienā <5min, ja slauc 3x dienā 4-5 min)
  • ·   Izslauktā piena % pirmajās 2 minūtēs (mērķis 50+%)
  • ·   Piena plūsmas līkne nav bimodāla
  • ·   Zemas piena plūsmas ilgums. Mērķis  <1 min
  • ·   Dzīvnieku skaits, kas izslauksts ar bimodālu līkni. Mērķis <10% (nepareizi vai nepietiekami sagatavotas govis)
  • ·   Nomesto aparātu skaits. Mērķis <1%

Ja rādītāji ir sliktāki, eksistē problēma (-as), kas jārisina, lai uzlabotu tesmeņu veselību un slaukšanas efektivitāti.

Slaucamo govju pupu stāvokļa analīze pēc slaukšanas aparāta noņemšanas

24. apr. 2024, Nav komentāru

Ievads

Asinsrites traucējumi (stāze), kas radušies pupu ādā un tesmeņa audos slaukšanas laikā, ir izplatīta problēma. Tesmeņa nekorekta ekspluatācija būtiski ietekmē piena ražošanu, dzīvnieku labturību un ganāmpulka vispārējo veselību. Pilnīgāka izpratne par pareizu slaukšanu un minētās problēmas pamatcēloņiem, tās fizioloģiskajiem mehānismiem un profilakses pasākumiem ir svarīga gan veterinārārstiem, gan piensaimniekiem.

Pupa uzbūve un slaukšanas procesa fizioloģija

Govs pups sastāv no pupa kanāla, kas nobeidzas ar gredzenveida slēdzējmuskuli, pupa cisternas, apkārtējiem audiem un ādas. Pupa kanāls, pa kuru piens slaukšanas laikā izplūst no pupa, darbojas arī kā infekciju barjera. Slaukšanas process ietver mehānisku vai manuālu pupa stimulāciju, kas nodrošina oksitocīna izdalīšanos no hipofīzes smadzenēs. Oksitocīns iedarbojas uz alveolu muskuļslāni, izraisot alveolu kontrakcijas un piena iespiešanu pupu cisternās, virzot to uz pupa kanāliem.

Asinsrites traucējumu ietekme uz slaukšanas procesa norisi

Sastrēgums (stāze), kas pazīstama arī kā pupu tūska, rodas, ja pupu audos notiek patoloģiska šķidruma akumulācija. Šis stāvoklis parasti saistīts ar slaukšanas procesu, un ir mehāniskas iedarbības rezultāts. Lai uzturētu slaucamo govju veselību un produktivitāti, izpratne par pupu tūskas etioloģiju un iespējamām sekām ir ļoti būtiska.
1. Fizioloģiskās izmaiņas
Tūskas veidošanās
a) Šķidruma uzkrāšanās: pārmērīgi augsts vakuuma līmenis, pārāk ilga slaukšana vai nepareiza pulsatora darbība var izraisīt paaugstinātu asinsvadu caurlaidību pupu audos. Tas noved pie šķidruma noplūdes intersticiālajās telpās, kā rezultātā rodas tūska.
b) Iekaisuma reakcija: agresīva mehāniska iedarbība un no tās izrietoši audu bojājumi var izraisīt iekaisuma reakciju. Bojātajā vietā sākas iekaisuma mediatoru izdalīšanās, kas izraisa turpmāku pietūkumu un diskomfortu.
Audu bojājums
a) Kapilāru plīsums: augsts vakuuma līmenis vai ilgstoša vakuuma iedarbība var izraisīt pupu audu kapilāru plīsumu, izraisot asiņošanu un zilumu veidošanos pupu ādā.
b) Šūnu bojājumi: atkārtota pastiprinātā mehāniskā iedarbība traumē epitēlija šūnas, kas izklāj pupa kanālu un pupa ādu. Dabiskie pupu aizsargmehānismi ir apdraudēti.

2. Redzamie simptomi

Pietūkums un apsārtums

a) Pietūkums: skartie pupi, šķidruma uzkrāšanās dēļ, izskatās lielāki nekā parasti un ir redzami pietūkuši.
b) Apsārtums un karstums: pups var būt apsārtis un karsts. Tas liecina par iekaisumu un palielinātu asiņu pieplūdi pupa ādā un audos.
Pupu ādas tvirtums
a) Paaugstināts tvirtums: tūskas un iekaisuma reakcijas dēļ pups izliekas cietāks vai tvirtāks nekā parasti.
b) Apgrūtināta slaukšana: cietākam pupam ir grūtāk precīzi uzlikt slaukšanas stobriņu, kas var novest pie nepilnīgas izslaukšanas un turpmākiem sastrēgumiem pupu ādā.
3. Funkcionālie traucējumi
Piena plūsmas obstrukcija (bloks)
a) Sašaurināts pupa kanāls: tūska izraisa pupa kanāla sašaurināšanos, kavējot piena plūsmu, tāpēc noved pie nepilnīgas izslaukšanas.
b) Vairāk atlikušā piena: nepilnīga izslaukšana noved pie palielināta piena atlikuma tesmenī, kas var kļūt par tesmeņa infekcijas riska faktoru (mastīts).
Sāpes un diskomforts
a) Sāpes: pietūkums un iekaisums govīm rada sāpes un diskomfortu, izraisot nevēlēšanos “atdot” pienu.
b) Uzvedības izmaiņas: ja govij sāp, viņa kļūst nervoza, ir nemierīga slaukšanas laikā, nosviež aparātu un mazāk ēd.
4. Sekas un komplikācijas
Mastīta risks
a) Paaugstināts mastīta risks: pupu audu bojājumi un nepilnīga izslaukšana rada vidi, kas veicina baktēriju augšanu, palielinot mastīta risku.
b) Infekcijas ceļi: traumētās epitēlija šūnas un bojāti kapilāri var kalpot par infekcijas vārtiem, izraisot saslimšanu.
5. Piena kvalitāte un daudzums
a) Samazināts piena daudzums: sāpes un diskomforts izraisa izslaukuma kritumu.
b) Piena kvalitāte: iekaisums izraisa somatisko šūnu skaita (SŠS) palielināšanos pienā, negatīvi ietekmējot piena kvalitāti un saimnieka ieņēmumus. 

Ietekme uz piena plūsmu

Asiņu sastrēgums un tūska pupu audos atstāj negatīvu ietekmi uz govs slaukšanas procesu. Iemesli - pupa mehānisks bojājums un govs fizioloģiskā atbildes reakciju uz šo situāciju. Kā tas notiek?
1. Pupa kanāla sašaurināšanās
Tūskas izraisīta audu kompresija
a) Pietūkums: šķidruma uzkrāšanās (tūska) pupa audos izraisa pietūkumu, kas saspiež pupa kanālu, padarot to šaurāku.
b) Obstrukcija: sašaurināts pupa kanāls kavē piena plūsmu, izraisot lēnāku vai nepilnīgu piena izslaukšanu.
2. Traucēta piena “atdošana”
Sāpes un diskomforts
a) Sāpes: iekaisuma un tūskas dēļ, kas rodas sastrēguma rezultātā, dzīvnieks izjūt ievērojamas sāpes, tāpēc govs nevēlas “atdot pienu”.
b) Reakcija uz stresu: sāpes un diskomforts izraisa stresa reakciju. Stresa laikā izdalās adrenalīns, kas kavē oksitocīna izdalīšanos. Oksitocīns ir hormons, kas nepieciešams piena atdevei. Oksitocīna inhibīcija apgrūtina piena plūsmu.
3. Palielināts piena atlikums
Nepilnīga izslaukšana
a) Piena atlikums: obstrukcijas un apgrūtinātas piena atdeves dēļ, slaukšanas process ir nepilnīgs, un tesmenī paliek vairāk piena.
b) Piena stāze: kad tesmenī paliek par daudz piena, iespējami vēl lielāki sarežģījumi – piena stāze. Piena stāze apgrūtina turpmāko slaukšanu un ir nopietns mastīta riska faktors.
4. Pupu audu bojājumi
Epitēlija un kapilāru bojājumi
a) Šūnu bojājumi: atkārtots, pārmērīgs mehāniskais kairinājums un sastrēgumi audos sabojā epitēlija šūnas, kas izklāj pupa kanālu, kavējot šūnu darbību.
b) Zilumi un asiņošana: var rasties arī kapilāru plīsumi (zilumi), kas izraisa ilgstošākus audu bojājumus un iekaisumu, papildinot obstrukciju un dzīvnieka diskomfortu.
5. Samazināts izslaukums
Tūlītēja samazināšana
a) Samazināts piena daudzums: obstrukcija un traucēta piena atdeve ietekmē piena daudzumu katrā slaukšanas reizē.
b) Kumulatīvais efekts: laika gaitā, atkārtotas nepilnīgas izslaukšanas epizodes pupu bojājumu dēļ var izraisīt kumulatīvu ietekmi uz izslaukumu, ievērojami samazinot to.
6. Paaugstināts mastīta risks
Infekcijas risks
a) Baktēriju augšana: pārmērīgs piena atlikums tesmenī un bojātie pupu audi rada vidi, kas veicina baktēriju augšanu, palielinot mastīta risku.
b) Iekaisuma reakcija: mastīts vēl vairāk apgrūtina slaukšanu, jo izraisa papildu pietūkumu, sāpes un lielākus audu bojājumus.

Pupu sastrēgumtūskas cēloņi

Sastrēgumtūskas attīstībai ir vairāki iemesli, ko provocē dažādas situācijas, piemēram, slaukšanas zāles uzstādīšanas kļūdas, govs anatomiskās un fizioloģiskās īpatnības, kā arī vides apstākļi. Iedziļināsimies dažos faktoros sīkāk:
1. Mehāniskie faktori:
a) Slaukšanas iekārtas iestatījumi: nepareizs vakuuma līmenis vai pulsatora darbība pārmērīgi noslogo pupus un izraisa sastrēgumtūsku.
b) Pupu gumijas: nolietotas vai slikti piegulošas pupu gumijas izraisa nevienmērīgu spiediena sadalījumu visā pupa garumā, veicinot audu tūsku un sastrēgumus.
   
2. Fizioloģiskie faktori:
a) Oksitocīns: nepietiekama oksitocīna izdalīšanās izraisa nepilnīgu piena atrietināšanu, izraisa tā aizturi ar sekojošu audu šķidruma sastrēgumu.
b) Izmaiņas asinsvados: forsēts asiņu pieplūdums pupam var izraisīt sastrēgumu asinsvados, īpaši, ja ir traucēta venozā atplūde.
3. Vides un pārvaldības faktori:
a) Slaukšanas biežums: ražīgāko govju reta slaukšana izraisa spiediena pieaugumu tesmenī un palielina pupu sastrēgumtūskas risku.
b) Higiēna: slikta higiēnas prakse bieži noved pie mastīta, kas saasina situāciju izraisot sastrēgumus asinsvados iekaisuma un pietūkuma dēļ.

Vairāk par mehāniskiem faktoriem

Mehāniskajiem faktoriem ir īpaša loma pupu sastrēgumtūskas attīstībā slaukšanas procesā. Šie faktori galvenokārt attiecas uz slaukšanas iekārtu funkcionalitāti un iestatījumiem, kā arī uz iekārtas tehnisko stāvokli, un detaļām, kas ir tiešā saskarē ar govs pupiem. Šo faktoru lomas izpratne ir būtiska, ja vēlamies izvairīties no pupu sastrēgumtūskas attīstības un nodrošināt efektīvu un humānu piena ieguvi.
Slaukšanas iekārtas iestatījumi
1. Vakuuma līmeņi
a) Optimāls vakuuma līmenis: vakuuma līmenim slaukšanas sistēmā ir īpaši svarīga loma efektīva slaukšanas procesa nodrošināšanā. Standarta vakuuma līmenis parasti tiek iestatīts no 40 līdz 48 kPa. Ja vakuuma līmenis ir pārāk augsts, tas izraisa pārmērīgu slodzi pupiem, izraisot audu tūsku un asiņu sastrēgumus. Bet daudz kas ir atkarīgs arī no zāles iekārtojuma (zema līnija vai augsta līnija).
b) Pārāk zems vakuuma līmenis: ja vakuuma līmenis ir pārāk zems, tas noved pie nepilnīgas izslaukšanas, izraisot oksitocīna darbības laikā neizslauktā piena aizturi un potenciālu sastrēgumtūskas veidošanos paaugstināta iekšējā spiediena dēļ.
2. Pulsāciju iestatījums
a) Pulsāciju fāžu attiecība: tā ir attiecība starp vakuuma darba un atpūtas fāzi. Ideāla attiecība parasti ir ap 60:40 vai 70:30. Novirzes no šīs normas parasti noved pie nepareizas slaukšanas dinamikas, veicinot sastrēgumtūskas veidošanos pupos.
b) Pulsāciju frekvence: ātrums, ar kādu pulsatora cikli jāuztur diapazonā no 45 līdz 60 cikliem minūtē. Nepareizs pulsāciju ātrums/frekvence izraisa nevienmērīgu piena plūsmu un pārmērīgu slodzi pupu audiem.
3. Pupu gumijas
Materiāls un dizains
a) Materiāls: pupu gumijas, kas izgatavotas no nekvalitatīva materiāla, var izraisīt pārmērīgu spiedienu un berzi. Lai samazinātu audu bojājumus, priekšroka dodama silikonam vai kvalitatīvai un ļoti elastīgai gumijai.
b) Forma un dizains: pupu gumijām jābūt veidotām tā, lai tās pareizi apņemtu pupu. Nekvalitatīvas gumijas izraisa nevienmērīgu spiediena sadalījumu, izraisot lokalizētus audu bojājumus un sastrēgumus. Gumiju izmērs, kas neatbilst doto dzīvnieku pupu garumam un formai, palielina šo problēmu.
Gumiju stāvoklis
a) Nolietojums: laika gaitā gumija nolietojas un zaudē elastību. Nokalpojušas pupu gumijas atpūtas fāzē nepilnīgi atslābst, novedot pie nepārtraukta spiediena iedarbības uz pupu bez atpūtas fāzes. Šāda situācija arī provocē strēgumtūskas attīstību.
b) Nomaiņas grafiks: regulāra gumiju nomaiņa saskaņā ar ražotāja ieteikumu ir būtiska, lai saglabātu optimālus slaukšanas kvalitāti.
4. Slaukšanas ķekari un to pozicionēšana
Ķekara svars
a) Simetrisks svara sadalījums: smagi slaukšanas ķekari velk uz leju tesmeni, īpaši, ja tie nav pareizi pozicionēti attiecībā pret govs ķermeni. Tā ir papildus slodze pupiem, kas var rosināt sastrēgumtūskas attīstību.
b) Ķekara balsti: ķekara balstu vai “roku” izmantošana var palīdzēt vienmērīgi sadalīt svaru un mazināt slodzi tesmenim un pupiem.
Aparāta pozicionēšana un uzlikšana
a) Aparāta uzlikšana: aparāta pozicionēšana un korekta uzlikšana ir būtiska, lai izvairītos no pupu sagriešanas un izstiepšanas. Nepareizi pozicionēts aparāts rada nevienmērīgu vakuuma padevi un palielina sastrēgumu risku pupu ādā un audos.
b) Automātiska aparāta noņemšana: automātiskas noņemšanas ieviešana palīdz novērst pārslaukšanu, jo aparāts automātiski atvienojas, kad piena plūsma samazinās līdz noteiktam līmenim, tādējādi mazinot slodzi pupiem.
5. Pārslaukšana un slaukšanas laiks
Slaukšanas ilgums
a) Optimāls slaukšanas ilgums: pārāk ilga slaukšana noved pie pārslaukšanas.
Pārslaukšanu novēro, ja slaukšanas aparāts turpina darbību arī pēc tam, kad piena plūsma jau beigusies. Tas izraisa nopietnu mehānisku traumu un sastrēgumus pupu ādā un audos. Arī slaukšanas sākumā iespējama pārslaukšana, ja govs netiek pietiekami labi sagatavota un nav vēl gatava atdot pienu.
b) Piena plūsmas uzraudzība: piena plūsmas uzraudzības sensoru un automātiskas aparāta noņemšanas izmantošana nodrošina, ka slaukšana tiek pārtraukta atbilstošā laikā, tā novēršot pārslaukšanas risku.

Pārvaldības stratēģijas situācijas kontrolei

Lai uzturētu labu tesmeņa un pupu veselību slaucamo govju ganāmpulkā, nepieciešama regulāra slaukšanas iekārtu kalibrēšana un pupu gumiju nomaiņa, govju uzraudzība, lai laikus konstatētu novirzes no normas, pareiza slaukšanas rutīna, optimāls vakuuma līmenis sistēmā un atbilstoša pulsāciju frekvence un fāžu attiecība, kā arī pupu kopšana un dezinfekcija, lietojot dezinficējošus šķīdumus un ādas mitrinātājus, kas aizsargā pupu ādu no infekcijām un bojājumiem. Lai novērstu
pupu ādas un pupu galu bojājumus nepieciešama savlaicīga rīcība. Apsveriet šādus galvenos punktus:
1. Slaukšanas iekārtas apkope
a) Regulāra kalibrēšana: pareizi kalibrēta slaukšanas iekārta (optimāls vakuuma līmenis un pulsāciju frekvence), mazina pārmērīgu un nevēlamu slodzi pupiem.
b) Pupu gumiju nomaiņa: regulāri nomainot pupu gumijas, tiek saglabāta materiāla elastība un atbilstība dotā ganāmpulka govīm. Nenolietotas pupu gumijas nerada berzi un nevēlamu slodzi pupiem.
2. Uzraudzība un rīkošanās
a) Vērošana: regulāri apsekojot govis un pupu stāvokli pēc slaukšanas un nekavējoties rīkojoties, var novērst daudzas komplikācijas.
b) Veterinārā aprūpe: smagos gadījumos var būt nepieciešama veterināra iejaukšanās, un iekaisuma ārstēšana, lai novērstu sekundāras infekcijas attīstību.
3. Korekti slaukšanas paņēmieni
a) Optimāls vakuuma līmenis: lai novērstu pārmērīgu slodzi pupiem pārliecinieties, ka slaukšanas iekārtā ir optimāls vakuuma līmenis.
b) Atbilstoši pulsāciju iestatījumi: iestatiet korektu pulsāciju, kas imitē dabisku zīšanu un samazina slodzi pupiem.
4. Pupu kopšana
a) Pupu dezinfekcija: izmantojiet iegremdēšanas paņēmienu atbilstošā dezinfektantā, lai atbrīvotu pupu ādu no patogēniem un pasargātu no infekcijas.
b) Mitrinātāji: pēc slaukšanas lietojiet kvalitatīvus līdzekļus (gelus) pupu ādas mitrināšanai un mīkstināšanai. Tas palīdzēs uzlabot pupu ādas elastību un mazinās sprēgu un citu bojājumu risku.

Secinājums

Pupu sastrēgumtūska ir ievērojama problēma piena lopkopībā, kas ietekmē gan dzīvnieku labsajūtu, gan piena ražošanu. Tā apgrūtina govju izslaukšanu, jo sašaurina pupa kanālu un noved pie nepilnīgas izslaukšanas ar tai sekojošu mastīta risku. Atpazīstot fizioloģiskās izmaiņas, simptomus, funkcionālu traucējumu pazīmes un apzinoties iespējamās komplikācijas, kas saistītas ar pupu
sastrēgumtūsku, piensaimnieki var uzlabot apsaimniekošanas un profilakses paņēmienus.
Mehāniskajiem faktoriem ir izšķiroša nozīme pupu veselības uzturēšanā slaukšanas procesā. Slaukšanas iekārtu regulāra apkope un kalibrēšana, kā arī labas kvalitātes, atbilstoša izmēra un piemērota dizaina pupu gumiju lietošana un to regulāra nomaiņa var ievērojami samazināt pupu bojājumus un sastrēgumtūskas attīstību. Ir ļoti svarīgi nekavējoties pārbaudīt un atbilstoši koriģēt slaukšanas iekārtas iestatījumus, lai nodrošinātu efektīvu, humānu un tesmenim draudzīgu slaukšanas procesu. Šo mehānisko faktoru negatīvās ietekmes apturēšana un novēršana ļauj piensaimniekiem un veterinārārstiem sadarbojoties veicināt optimālas tesmeņa veselības uzturēšanu un kvalitatīva piena ražošanu.

Jaunākie ieraksti

  • Piena kvalitāte un govs komforts
    21. mar. 2025
  • Maksimāla efektivitāte: savlaicīga pupu gumiju nomaiņa - 1. daļa
    15. mar. 2025
  • Mastīta kontroles plāns. 1. daļa: noderīgi padomi slimības profilaksei
    14. mar. 2025
  • 5 ieteikumi, kas palīdzēs izslaukt govis ātrāk, drošāk un efektīvāk
    30. jan. 2025
  • Slaucamo govju pupu stāvokļa analīze pēc slaukšanas aparāta noņemšanas
    24. apr. 2024


Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.

  • Noteikumi
  • Kontakti